Generatoriaus bandymas su apkrovos moduliu

Bandymas su apkrovos moduliu – esminė generatoriaus priežiūros dalis

Daugumos rezervinių elektros generatorių paskirtis yra suteikti patikimą energijos šaltinį Jūsų įrenginiui ar verslui avarinės situacijos metu, kai tiekimas iš bendrų tinklų nutrūksta, arba dėl kokių nors priežasčių nepasiekiamas. Nutrūkus elektros energijos tiekimui iš miesto tinklų neturėtų būti jokių abejonių, kad atsarginis energijos šaltinis pradės veikti, t.y. tiekti energiją. Priešingu atveju, elektros dingimo įvykio pasėkmės dažnai gali būti brangios, o kartais net ir pražūtingos.

Dėl šios priežasties rezervinio elektros generatoriaus bandymai su apkrovos moduliu turėtų būti esminė Jūsų generatoriaus priežiūros plano dalis – šis bandymas privalomas kiekvienais metais. Bandymas  su apkrovos moduliu (load bank testing) užtikrina:  

  • bendrą Jūsų generatorius funkcionalumą, kai prireikia energijos iš avarinio šaltinio;
  • generatoriaus gebėjimą generuoti gamykloje numatytų kokybinių parametrų energiją.

Kas yra bandymas su apkrovos moduliu?

Generatoriaus bandymas su apkrovos moduliu apima išsamų elektros generatoriaus komplekto patikrinimą ir įvertinimą “darbinėmis sąlygomis”. Jis užtikrina, kad visi pagrindiniai generatoriaus komplekto komponentai būtų tinkamai veikiantys. Bandymo su apkrovos moduliu metu generatorius prijungiamas prie priekaboje atvežamo apkrovos modulio (susideda iš galingų elektrinių šildytuvų), paleidžiamas generatoriaus variklis ir įrenginys pradeda tiekti energiją prijungtam apkrovos moduliui. Proceso metu variklis pasiekia rekomenduojamą darbinę temperatūrą ir slėgį. Tai ypač svarbu avariniams (rezerviniams) generatoriams, kurie yra retai tik profilaktiškai užvedami ir nenaudojami su realia objekto apkrova. Bendra taisyklė visais atvejais yra tokia: jei Jūsų generatorius rezervinis arba naudojamas tik mažesne nei 30 % vardine galia,  privaloma reguliariai atlikti bandymą su apkrovos  moduliu.

 

Profilaktinis testas su apkrovos moduliu užtikrina Jūsų generatoriaus tinkamą funkcionalumą avarinės situacijos metu. Bandymas su apkrovos moduliu leidžia įvertinti įrangos darbą maksimalia nurodyta galia. Daugelis generatorių reguliariai neeksploatuojami pilna nominalia (ar maksimalia) galia. Labai svarbu, kad generatoriaus variklis pagamintų tiek arklio galių, kiek reikia, kad jis veiktų nepriekaištingai, kai tos galios reikia, tuo pačiu išlaikant tinkamą temperatūros ir slėgio lygį bei leidžiant jam veikti ilgą laiką.

Kaip atrodo bandymas su apkrova?

Pradedant bandymą su apkrova, generatorius kabeliais prijungiamas prie atvežto lengvojo automobilio priekaboje apkrovos modulio. Paleidus įrenginį, bandymas vykdomas suderintą su klientu laiko tarpą, o apkrova kilovatais palaipsniui didinama iki nurodytos maksimalios generatoriaus galios. Kiekvieną kartą, kai apkrova didinama, kritinės variklio funkcijos yra stebimos kontrolerio ekrane bei vizualiai. Šiam bandymui yra reikalingas apkrovos modulis. Savo klientams galime pasiūlyti iki 400kW galios apkrovos modulį.

Šlapias prikepimas (wet stacking)

Kai dyzelinis generatorius naudojamas retai (rezervinis DG) arba nuolat veikia su per maža apkrova (<30% nominalios galios), išmetimo sistemoje gali susikaupti nesudegęs kuras, tepalai ir suodžiai, nes variklis nepasiekia numatytos darbinės temperatūros ir atitinkamo slėgio ir hermetiškumo visuose mazguose. Tai vadinama „šlapiu prikepimu“. Šis reiškinys paprastai įvyksta, kai generatorius naudojamas ne taip kaip turėtų ir bandymas su apkrovos moduliu nėra reguliariai vykdomas. Tai gali sukelti ryškią žalą vidaus degimo varikliui arba sukelti gaisro pavojų, o kraštutiniu aveju generatorius gali net visai nesuveikti. Atliekant bandymą su apkrovos moduliu generatorius pasiekia ir kurį laiką veikia visa galia ir tinkama temperatūra. Šios precedūros metu išdeginamos susikaupusios “atliekos” visoje degimo ir išmetimo sistemoje.  Bandymas su apkrovos moduliu atlieka dvi užduotis:

  • išbando generatoriaus funcionalumą visais apkrovos lygiais;
  • pašalina generatoriaus degimo ir išmetimo sistemose susikaupusius “produktus”.

Bandymo su apkrovos moduliu privalumai

Yra daug priežasčių, kodėl šis bandymas kasmet turėtų būti atliekamas su Jūsų generatoriumi:

  • taip patikrinamas generatoriaus gebėjimas pagaminti numatytus kW, o ne tik gebėjimas kartais užsivesti;
  • kritinių taškų/parametrų pastebėjimas testo metu, o ne iškilus avarinei situacijai, gali padėti sutaupyti daug išlaidų ir išvengti gedimų ateityje;
  • padeda išvengti šlapio prikepimo ir išvalo anglies nuosėdas;
  • patvirtina, kad variklio aušinimo sistema veiks efektyviai, esant apkrovai;
  • patikina, kad rezervinis elektros generatorius tinkamai suveiks, kai/jei to prireiks.